Co děláte pro to, aby vám baterie či, přesněji řečeno, akumulátory sloužily co nejdéle? Možná si myslíte, že je stačí jen dobít vždy, když vypovídají poslušnost. Mýlíte se. Pokud budete při jejich používání a skladování dodržovat několik pravidel, svoji kondičku si zachovají déle.
Některé baterie jsou zabudovány v elektronice, aniž bychom je viděli, jiné jsou natolik univerzální, že je můžeme používat střídavě v různých zařízeních. Všechny však mají cosi společného.
Vybíjejí se i tehdy, pokud je nepoužíváme a stárnou i přesto, že výrobci slibují více nabíjecích cyklů. Čím to je?
Připravte je na používání
Každý akumulátor potřebuje po vybalení projít několika nabíjecími cykly, aby dosáhl své maximální kapacity. Chemie, která uvnitř uchovává energii, se potřebuje po dlouhém skladování opět rozhýbat. Obzvláště v případě, že se bude akumulátor používat v zařízení, kde se nebude zatěžovat rovnoměrně.
U mobilních telefonů či notebooků jsme si na tento rituál zvykli, u fotoaparátů, nářadí či univerzálních akumulátorů pro drobnou elektroniku na to zapomínáme.
Některé akumulátory se na pulty prodejen dostávají v nabitém stavu, aby se při dlouhodobějším skladování zamezilo jejich poškození. Zatímco NiCD a NiMH akumulátory je vhodnější před prvním nabíjením vybít, Li-Ion a Li-Pol akumulátory je třeba dobít na maximum bez předchozího vybíjení.
Nepřehřívejte je
Každý akumulátor začíná stárnout v momentě, kdy opustí výrobní linky továrny. Za to, že stárnou rychleji, než musí, však můžeme většinou my. Čím vyšší je teplota akumulátoru při jeho zátěži nebo skladování, tím rychleji ztrácí svoji schopnost vázat energii.
Možná jste si všimli, že akumulátor vašeho mobilu stárne podstatně rychleji než kolegy i přesto, že svůj telefon používáte střídměji. Pokud ho neustále ohříváte v kapse kalhot, zatímco kolega ho má na stole či ve vnější kapse saka, chyba je na vaší
straně.
Neznamená to ovšem, že byste měli čekat na chladné dny. Můžete však zamezit tomu, aby ležel na přímém slunci. Totéž platí pro přehřívající se notebooky. Pokud je na stole položíte na chladící podložku, akumulátor bude stárnout mnohem pomaleji.
Proto zapomeňte na sliby o 1000, 500 či 250 nabíjecích cyklech. Většina akumulátorů nevydrží v dobrém stavu déle než tři roky.
Nabíjejte je v pravou chvíli
Existuje několik druhů akumulátorů a každý z nich vyžaduje jinou taktiku nabíjení. NiCD a NiMH akumulátory je vhodné nabíjet tehdy, blíží-li se stavu vybití. To zabrání předčasnému snižování jejich kapacity v důsledku paměťového efektu. Ne že by si speciální elektronika pamatovala, jak o ně pečujete, ale chemické látky, které vážou v akumulátoru energii, vyžadují takový režim. Naopak, Li-Ion a Li-Pol akumulátory je vhodné nabíjet při každé příležitosti bez ohledu na to, zda jsou vybity na polovinu nebo čtvrtinu.
Akumulátorům, které se vybijí pod kritickou hranici, hrozí nenávratné zničení. Obecně však platí pravidlo, že každý akumulátor je třeba čas od času vybít a nabít, obzvláště v případě, že není dlouhodobě zatěžován. Pokud je váš notebook neustále napájen ze sítě, akumulátoru prospěje, pokud se jednou za měsíc či dva odlepíte od stolu, abyste zjistili, v jakém stavu akumulátor je.
Starou nabíječku vyhoďte
Pokud v domácnosti používáte univerzální akumulátory pro drobnou elektroniku, měli byste se podívat na to, zda vaše stará nabíječka drží krok s dobou. Není důležité, zda pro nabíjení potřebuje osm hodin nebo patnáct minut. Rozhodující je, aby akumulátory nepřebíjela a ukončila nabíjecí cyklus v tom správném momentě.
Existují rozdíly při nabíjení NiCD a NiMH akumulátorů. Proto by měla nabíječka být vybavena přepínačem typu baterií nebo je rozlišit automaticky. Starosti můžete zahodit za hlavu, pokud jste k elektronice s Li-Ion či Li-Pol akumulátory dostali napájecí adaptér, který slouží také k nabíjení.
I na akumulátory se vztahuje 24měsíční záruka, pokud během tohoto období nepřekročíte počet cyklů, které výrobce určil jako maximum.
Nejlepší sklad je chladnička
Vybíráte-li z police videokameru vždy pouze na dovolenou a máte v domácnosti i další akumulátory, které většinu času odpočívají, neměly by zůstávat ležet vybité v zásuvce při pokojové teplotě. To je to nejhorší, co pro ně můžete udělat.
Dobrým skladovacím místem je studená spíž či chladnička. Akumulátory vždy nabijte a v uzavřeném igelitovém sáčku je umístěte do prostředí, kde je teplota pod hranicí 10 °C, avšak nikdy neklesá pod bod mrazu. Proto byste neměli zapomínat ani na akumulátorové nářadí, které v zimě odpočívá v nevytápěné dílně.
Vyplácí se nenechávat Li-Ion akumulátory v zařízeních, pokud předem víte o tom, že je delší dobu nepoužijete. Pokud zapomenete na nabíjení a elektronika bude i při vypnutém stavu odebírat část energie, akumulátory se mohou postupem času vybít.
Každý má jinou chemii
NiCD akumulátory jsou neocenitelné všude tam, kde se vyžaduje vysoký odběr při stálé zátěži. Tento druh akumulátorů je vhodný do hraček s motorkem, dodnes se používají také v některém ručním nářadí. Jedná se o starou technologii, která trpí paměťovým efektem, jejich výhodou je však pomalé stárnutí a dobrá schopnost udržet si kapacitu.
Novější NiMH akumulátory jsou ekologičtější a podstatně méně náchylné k paměťovému efektu. Většinou však po nabití poměrně rychle ztrácejí uchovanou energii a silná nárazová zátěž jim příliš neosoží. Proto existují speciální druhy NiMH akumulátorů, které kompromisy řeší nároky některých zařízení. Fotoakumulátory jsou navrženy tak, aby dokázaly vykrýt nárazovou spotřebu blesků ve fotoaparátech, speciální NiMH akumulátory se samovolně téměř nevybíjejí, takže je lze v obchodě koupit v nabitém stavu.
Li-Ion akumulátory dokáží při stejném objemu uložit až dvojnásobné množství energie v porovnání s NiMH akumulátory. Stárnou však poměrně rychle a jsou citlivé na vyšší provozní teploty. Přesto je najdeme ve většině současné mobilní elektroniky.
Li-Pol akumulátory jsou jakousi levnější, i když méně trvanlivou alternativou k Li-Ion technologii. Jejich výhodou je nejen vyšší stabilita, ale také možnost téměř neomezeného tvarování, což je důležité při drobné elektronice.