- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeŠrotovné končí, Škoda Auto chystá útlum a bude propouštět

Šrotovné končí, Škoda Auto chystá útlum a bude propouštět

Výroba fabií by se mohla do konce roku snížit až o 33 %. To možná bude pro Škodu Auto Mladá Boleslav jeden z důsledků skončení šrotovného v Německu. List Hospodářské noviny uvedl, že „největší česká firma se připravuje na příchod skutečné krize“.
Šéfové Škody Auto s odboráři už projednávají nový plán, podle kterého bude třeba ještě letos výrazně snížit výrobu jejího nejprodávanějšího modelu. Útlum může přijít za dva-tři měsíce. Pokud se nepodaří nahradit výpadek výroby fabií jinými modely koncernu, Škoda se začne zbavovat nejprve brigádníků. Holger Kintscher, šéf její ekonomiky, řekl, že před krizí jich měla Škoda 4000, letos v lednu jejich počet klesl na 800 a nyní jich zaměstnává 3000. V důsledku krize by z nich dvě třetiny mohly být nadbytečné. Management Škody však připravuje odboráře i na tvrdší scénář.

„Ale pokud bude útlum pokračovat a firma nenajde nové trhy, přijde příští rok o práci až 500 kmenových zaměstnanců,“ uvedl to šéf odborů Jaroslav Povšík. Propouštění ve Škodě by vyvolalo řetězovou reakci u jejích dodavatelů. Marek Ryšavý, výrobní ředitel Helly Autotechnik, uvedl, že Škoda je „našim klíčovým zákazníkem. Pro fabie jsme jediným dodavatelem reflektorů. Pokud klesnou objednávky o třetinu, musíme zrušit jednu změnu a propustit 25 lidí z montáže a předvýroby“.

Podle Kintschera firma bude usilovat o to, aby výpadek co nejvíce vynahradila výrobou levnějších octavií první generace a novými modely Yeti a Superb Combi. Informoval o tom český deník Hospodářské noviny.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek