- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyV plném nasazení

V plném nasazení

I když se bláznivé dubnové počasí projevuje v celé své síle, na zahrádce je stále rušno. Ne že bych se neuměl zastavit při rýčování a okopávání tvrdého jílu, ale neumím přemoci svou zvědavost při sledování toho, jak se miniaturní semínka mění na rostlinky.

Na záhonu klíčí hrášek, špenát, salát a ředkvička, ze spánku se začaly probírat pod sklem i sazečky, které dosud odmítaly poslušnost. Přichází sezóna první zeleniny z vlastní zahrádky a to ve mně vyvolává hřejivé pocity.

Jsem obyčejný městský povaleč. Nikdy jsem neohýbal záda nad záhonem se zeleninou, nikdy jsem nekydal zaječí bobky do kompostu. Od nynějška však všechno bude jinak.
Jak to celé začalo
Internet na zahrádkářů kašle
Jak zvítězit nad zimním sluncem
Počítače jsou na zahrádku krátké
Moje první hospodářská budova
Jak jsem přivolával jaro
Slepice nebo vejce? Nejprve je třeba kuřin
Zahrádka, ve které roste „maso“

Doma na oknech je však o něco rušnější. Pochopil jsem, že existuje chytrý způsob, jak dát rostlinkám v nevhodné půdě dobrý start. Je to výsev do sadbovače. V kvalitní zemině útlé klíčky nemusí zápasit k těžkými hrudkami země a houževnaté sazeničky z nich rostou jako z vody.

Hodně času věnuji jejich otužování. Podstatnou část dne tráví na dvoře na přímém slunci, do pozdní noci odpočívají v chladné verandě, aby vyrostly do síly. Jen v noci odpočívají za teplejšími dveřmi, aby nepřimrzly. Na okně, na čestném místě sílí sazenice rajčat, papriky a stonkového celeru, v kuchyni se derou na světlo světa desítky sazenic bylinek a aksamitník, které mají odhánět ze zahrady nepřátel.

Cítím však, že jde pouze o trénink, který se naprosto liší od zkušeností, které budu získávat už zanedlouho na záhonech na zahrádce. Ve sterilním prostředí nejsou plevele, škůdci a pokud se blíží pohroma, vždy lze sazenice přestěhovat z místa na místo. Pokud už budou na svém místě v poli, budou si muset poradit beze mě.

Co však stále neumím odhadnout je množství zeleniny, kterou je třeba na zahrádce vypěstovat. Semínka se počítají až příliš snadno, ale pěstování a matematika jsou dvě zcela odlišné vědy. Zatímco na papíře s kalkulačkou v ruce vypadá zahrádka jako stroj s pevně danými pravidly pro výrobu poživny, skutečnost může být úplně jiná. Jak mám tedy odhadnout, kolik záhonu karotky, růžičkové kapusty či mangoldu mám založit, abych měl stále co chodit sbírat?

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek