- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceOd 1. září budou moci banky vklad hotovosti opět zpoplatnit

Od 1. září budou moci banky vklad hotovosti opět zpoplatnit

Dnešním dnem končí pololetní období, během kterého měly komerční banky zakázané vybírat poplatky za vklad hotovosti na účet. Tato právní úprava vznikla po zavedení eura v ČR na podnět podnikatelů manipulujících s velkým množstvím drobných mincí. Podle Slovenské bankovní asociace (SBA) byla tato regulace neodůvodněná.
Bankovní poplatky za manipulaci s hotovostí přitom měly být původně zrušeny zcela a bez časového omezení. Kromě bank však mělo vůči takovému znění výhrady i Ministerstvo financí (MF) SR a Národní banka Slovenska (NBS). Poslanci Národní rady (NR) SR se v únoru nakonec dohodli na kompromisním návrhu zákazu poplatků za vklad hotovosti na účet, a to na období od 1. března do 31. srpna letošního roku.

Důvodem přijetí takové úpravy byly výhrady podnikatelů, především obchodníků, vůči příliš drahému zpracování drobných eurových mincí v bankách po přechodu Slovenska na jednotnou evropskou měnu. Samotné banky na druhé straně s jakoukoli regulací poplatků v této oblasti nesouhlasily, protože práce s mincemi byla podle nich už tehdy, i při zohlednění poplatků, pro ně ztrátová.

„My jsme proti jakékoli neodůvodněné cenové regulaci. Šlo o to, že se zaváděla cenová regulace něčeho, co dosud nebylo, absolutně bez nějakého zdůvodnění. Nyní ta regulace končí a dostáváme se do normálního tržního prostředí,“ zdůraznil dnes pro TASR zástupce výkonného ředitele SBA Vladimír Hrtko.

K samotné poplatkové politice ani možnému budoucímu nastavení tohoto druhu poplatků v jednotlivých komerčních bank se však bankovní asociace vyjadřovat nemůže, protože jakýkoli společný postup v této věci by byl kartelovou dohodou. „Proto nemáme a ani nechceme mít přehled, jak budou nyní jednotlivé banky reagovat,“ dodal na margo možného opětovného zavedení poplatků za vkládání hotovosti Hrtko.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek