Dnešním dnem končí pololetní období, během kterého měly komerční banky zakázané vybírat poplatky za vklad hotovosti na účet. Tato právní úprava vznikla po zavedení eura v ČR na podnět podnikatelů manipulujících s velkým množstvím drobných mincí. Podle Slovenské bankovní asociace (SBA) byla tato regulace neodůvodněná.
Bankovní poplatky za manipulaci s hotovostí přitom měly být původně zrušeny zcela a bez časového omezení. Kromě bank však mělo vůči takovému znění výhrady i Ministerstvo financí (MF) SR a Národní banka Slovenska (NBS). Poslanci Národní rady (NR) SR se v únoru nakonec dohodli na kompromisním návrhu zákazu poplatků za vklad hotovosti na účet, a to na období od 1. března do 31. srpna letošního roku.
Důvodem přijetí takové úpravy byly výhrady podnikatelů, především obchodníků, vůči příliš drahému zpracování drobných eurových mincí v bankách po přechodu Slovenska na jednotnou evropskou měnu. Samotné banky na druhé straně s jakoukoli regulací poplatků v této oblasti nesouhlasily, protože práce s mincemi byla podle nich už tehdy, i při zohlednění poplatků, pro ně ztrátová.
„My jsme proti jakékoli neodůvodněné cenové regulaci. Šlo o to, že se zaváděla cenová regulace něčeho, co dosud nebylo, absolutně bez nějakého zdůvodnění. Nyní ta regulace končí a dostáváme se do normálního tržního prostředí,“ zdůraznil dnes pro TASR zástupce výkonného ředitele SBA Vladimír Hrtko.
K samotné poplatkové politice ani možnému budoucímu nastavení tohoto druhu poplatků v jednotlivých komerčních bank se však bankovní asociace vyjadřovat nemůže, protože jakýkoli společný postup v této věci by byl kartelovou dohodou. „Proto nemáme a ani nechceme mít přehled, jak budou nyní jednotlivé banky reagovat,“ dodal na margo možného opětovného zavedení poplatků za vkládání hotovosti Hrtko.