Opatření na zmírnění dopadů hospodářské krize by se podle prezidenta Konfederace odborových svazů (KOZ) SR Miroslava Gazdíka měla odvíjet třemi základními směry. Nejúčinnější by podle něj bylo úsilí o obnovu exportu. Druhý významný krok vidí v rozvoji domácí infrastruktury a výstavby dálnic. Třetím závažným opatřením by mělo být zvýšení domácí spotřeby.
„Tím bychom měli zvýšit mzdy a uregulovat ceny potravin, aby lidé necestovali za zbožím do zahraničí,“ konstatoval pro TASR Gazdík v rámci otevření letní školy Paneuropean Regional Council (PERC) – Celoevropská regionální rada. Gazdík vyjádřil spokojenost s protikrizovými opatřeními vlády. „To, že vláda zagarantovala vklady občanů, čímž se finanční sektor stabilizoval, hodnotím jako velmi pozitivní. Slovenský finanční trh je zdravý a má určitou likviditu, takže máme výhodnou pozici oproti některým evropským zemím,“ řekl prezident KOZ.
Své mezinárodní zkušenosti přišli na letní školu PERC mimo jiné prezentovat i generální tajemník Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) Guy Ryder, generální tajemník Evropské odborové konfederace (ETUC) John Monks a prezident PERC Michail Šmakov. Všichni zúčastnění se shodli, že výměna zkušeností je v době světové hospodářské krize velmi důležitá, jelikož její dopad se nejvíce dotkl právě zaměstnanců, kterým je třeba pomáhat, a nutné je přijímat opatření na ochranu jejich pracovních míst.
Evropská letní škola PERC potrvá do středy 9. září. Jejím nosným tématem je výměna zkušeností z opatření k řešení hospodářské a finanční krize v jednotlivých zemích Evropy. Akce se účastní více než 100 účastníků z evropských zemí. PERC jako Panevropská regionální rada odborů byla založena 19. března 2007 v Římě.