Český statistický úřad ukázal na příkladu průmyslové výroby, že optimismus v souvislosti s blížícím se koncem krize je předčasný.
Meziroční pokles 18,4 procenta v červenci je zatím pouze předběžným číslem, ale propad bude v každém případě větší než v červnu, ve kterém produkce průmyslu a stavebnictví klesla o 12,2 procenta, uvedl dnes deník Hospodářské noviny. Hodnota nových objednávek se v červenci ve srovnání se stejným měsícem loňska snížila o 22,7%; objednávky ze zahraničí klesly přibližně stejně silně.
Propad průmyslového odvětví nepřekvapil prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Míla. „Rozličná státní populistická opatření nic neřeší; pouze podpora soukromého sektoru. Pokud zde nebude přehledný daňový systém, vymahatelné právo či pružný zákoník práce, tak se z krize dostaneme těžko,“ řekl Míl. Nepříznivým důsledkům krize čelí firmy pouze drastickou úsporou svých nákladů. Jen v červenci podle statistiky klesl v podnicích s více než 50 zaměstnanci jejich počet o 13 %. „Pokles české ekonomiky se hned tak lehce nezastaví,“ prorokuje Luboš Křivánek z firmy Okula Nýrsko.
„Některé zprávy ze zahraničí, které jsou spíše výrazem přání než reality, nic nedokazují. Ještě nejméně příští rok na tom nebudeme mnohem lépe.“ O tom, že situaci nyní snáze zvládají ty firmy, které radikálně zeštíhlily ještě před loňským nástupem krize, potvrzuje i příklad kraslického výrobce dechových hudebních nástrojů Amati Denak. Hrozící krach již v roce 2007 dostal tuto firmu pod dohled bank a vedl ji k radikálním úsporám nákladů. „A teď dokonce potřebujeme mírně rozšířit výrobu,“ řekl ředitel Jiří Štípek.