- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticePokusy získat pojistné podvodům neustávají

Pokusy získat pojistné podvodům neustávají

Komerční pojišťovny se soustavně setkávají se snahou podvodníků přijít snadno k penězům z fingovaných, respektive zmanipulovaných pojistných událostí. Například Allianz-Slovenská pojišťovna, a.s., odhalila pokus, když klient oznámil pojistnou událost z havarijního pojištění svého motorového vozidla.
Uvedl, že na cestě do Banské Bystrice nezvládl řízení vozidla, vyběhl ze silnice a narazil do stromu. Policii nevolal. Popisovaný průběh a následky nehody na vozidle a místě, které pojišťovně jako vznik dopravní nehody uváděl, nekorespondovaly. Proto pojišťovna začala škodu prošetřovat. Ukázalo se, že nehoda se skutečně stala, ale na jiném místě ao 10 dní dříve než to ohlásil. Na místě byla přítomna i policie, která do centrální evidence dopravních nehod tuto nehodu zaevidovala a uvedla pravdivé údaje.

Další podvod se týkal poškození majetku. Podle hlášení mělo dojít k poškození jedné z funkční části sběracího zařízení. Porovnáním dokladů a šetřením bylo zjištěno, že ve skutečnosti bylo poškozeno, a tedy i opravováno jiné zařízení. Konkrétně šlo o traktor, který zmíněná společnost neměla pojištěný. Firma úmyslně zaměnila předmět pojištění s poškozeným předmětem, a tak se pokusila vylákat pojistné plnění. Pojišťovna podala trestní oznámení na policii. Naivní a primitivní bývají pokusy o pojišťovací podvod z oblasti pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla.

Principem těchto podvodů je skutečnost, že pojištěný se s poškozeným dohodnou, pojištěný si přizná vinu navzdory tomu, že poškození čelního skla ve skutečnosti nezapříčinil. Tento druh pojišťovacích podvodů je, co se týče počtu, velmi častý. Uchylují se k němu hlavně poškození, kteří nemají svůj vůz havarijně pojištěný. Na tento druh podvodu je pojišťovna připravena a využívá nového způsobu odhalování, na jehož základě lze tento druh podvodu přesněji identifikovat a zdokumentovat. Využívají při tom pouze základní fyzikální zákony a metody zkoumání. Pojišťovně oznámily škodu na čelním skle, která měla vzniknout od kamene vystřeleného od kola vozu viníka.

Po zhlédnutí fotografií se tyto škody jevily hned na první pohled jako podezřelé. Při prvním případě bylo zjištěno, že čelní sklo je poškozeno od ramene rampy, které je při vstupu do výrobního závodu, kde poškozený pracuje. Druhý případ je obdobný. Poškození čelního skla vzniklo od toho, že řidič ve velké rychlosti srazil bažanta. V prasklinách čelního skla se při obhlídce zajistilo peří. TASR informace poskytla Allianz-Slovenská pojišťovna, a.s.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek